Vision Board – Yeşim Şanal

The “negative connectivity” in the roller coaster study revealed the influence of the right DPLFC on a frontoparietal attentional network along with the visual cortex is known to show enhanced activity during visual-spatial attention.

Lutz Jäncke is Professor of Neuropsychology at the University Zurich

Amigdalamiz – limbik sistemde beynin küçük bir badem şeklini andıran parçası – tehditleri aramada anahtar bir role sahiptir ve eğer bir tehdit bulursa bizi vücudumuzun koristol ve adrenalin çeşitleri gibi bazı kimyasallara boğulduğu “dövüş ya da uçuş” pozisyonuna iter. Bu stres hormonları sağlıklı düşünme yetimizi etkiler ve genellikle sonradan pişman olacağımız verimsiz kararlar almamıza yol açar (Arnsten, 2008). Bu nedenle, tekrar değer biçebilme yetisi, ya da koçların deyişi ile, yeni bir bakış açısı seçmek strese etkili bir çare olabilir.

Fonksiyonları;

  • Dikkatin sürdürülebilmesi
  • Plan yapabilme
  • Dürtülerin kontrol edilmesi
  • Kişinin öz eleştiri yapabilmesi
  • Problem çözebilme yeteneği
  • İleriye yönelik düşünebilme
  • Deneyim kazanma ve hatalardan ders çıkarma
  • Duyguları tanımlama ve yaşama
  • Empati

Vision Board ve VR Gözlük’ten önce mi sonra mı?

Vision Board yapma alışkanlığım çocukluk yaşlarımın hemen sonunda lise çağlarında kendimi ve kapasitemi sorgulamaya başladığım  zaman  ortaya çıktı.

Önceleri bu kolajları yapıp en sevdiğim defterlerimi kaplardım, böylece her gün benimle olur ve hep hayal ettiğim, en beğendiğim, en istediğim ne varsa bana kendimi mutlu, motive ve heyecanlı hissettirirdi.

Yıllar geçti, kızım doğduğunda onunla birçok egzersizin içine kattığım bir araç oldu bana.

En anlam kazandığı dönem sahada koçluk yaptığım 2000’li yılların başında ekiplerimi bir hedefe motive etmek için yarattığım ve içine onların fotoğraflarını da eklediğim kolajlar, ve okul çağlarındaki alışkanlığımı oraya aktarıp hepsine bu resimle kaplanmış defterler hediye ediyordum. Müthiş bir ekibim vardı, hedeflerimizi x2, x3  gerçekleştirmek bizim için norm olmuştu, büyük ödüller kazandık! Herkes heyecan ve motivasyonla dolup taşıyordu.

Bu yıllarda NLP tabanlı bir Amerikan Koçluk okulunu bitirdim, 2 yıllık bir eğitim.

Koçluk Beyin ve Zihin Sistemini öğrenip, bireylerin kapasitelerini hayatlarına verimli bir şekilde geçirmelerini sağlıyor.

Duygusal Beyin, Sürüngen Beyin ve Görsel Beyin diye 3 bölümde özetleniyor.

Bugün bahsedeceğim kısım Beynimizin “Neo-Kortex” denilen ve bizim Görsel beyin diye konuşacağımız kısımla ilgili, bu entelektüel kortex sistemi beyin boşluğunda büyük alan kaplar, ön tarafta alnımızı, 3. Göz denen bölgeyi de kapsıyor. Görsel beynin bir bir düşünceyi görsel olarak yapılandırma konusunda çok esnek, bu sistemdeki nöronlar sınırsız evrendeki yıldız sayısından bile çok olabilir.Bir ya da iki saniye için karmaşık imgeleri gözümüzde canlandırabiliyoruz, muhteşem bir resim yapma aracımız. Her türlü görsel detayı yaratabiliriz.

Görsel beyin insanın en son geliştirdiği tarafı, 2,5 milyon yıllık.

Yaradılışımızın en eskisi sürüngen beyin, yaşamsal otomatik hareketleri yapıyoruz, reflexlerimiz, kendimizi korumaya yönelik herşeyi düşünmeden yapabilmemiz çok gelişmiş olmamızdan.

Görsel Beyin’le karşılaştırmak gerekirse, daha genç ve deneyimi kısa olduğundan sanırım, öyle otomatik harekete geçen bir tarafımız değil.

İşte tam da bu sırada Benim Vision Board imdadıma yetişiyor. Bir kez gözümde canlandırdığım resimleri bir araya toplayıp onu aktif tutmak için her zaman karşımda durup benim odağımı sürdürebilmemi sağlayacak, zihnimin içini, dışarı çıkarttığım, bir çeşit printout gibi.

Vision Board bize gerçekleşmiş olan gelecek yaşam tarzımızı gösterir.

Böylece; sağ beyin, duygusal olan tarafımızı ile hayal edip, sol beyin analitik olarak planlarken, ortaya çıkabilecek “yanlış gidebilecek olasılıkları” düşünmeye yeltenirken, görsel beyin zaten gerçek olmuş o anı vision board ile görüntüsüne sahiptir

Virtual Reality -Sanal gerçeklik gözlükleri bana ilham verdi.

Bunu takıp aslında fiziksel varolmayan bir ortamı deneyimlemeyi başarabiliyoruz. Buna “Spatial Presence” uzaysal gerçeklik, varolan deniyor. Ve araştırdım, VR ile deneyimlenen aktiviteler görsel beyin aktivitesini arttırıyormuş.(ref: Lutz Jäncke is Professor of Neuropsychology at the University Zurich)

Bir gün insanlık görsel beynini o kadar şahane kullanacak ki, VR gözlüğüne ihtiyaç kalmayacak, şak diye projektör gibi görsel önüne yansıtacak diye hayal ediyorum. Şimdilerde kapasite buysa o zaman şak diye Vision Board’una bakıp harekete geçmeyi başarabilirsin

Ben VR gözlüklerin bu süreci hızlandıracak bir çeşit protez olduğunu hayal ediyorum!! Bu fikir beni çok heyecanlandırıyor, ve ilk sizinle paylaşıyorum.

Kendimize tatmin edici bir yaşam tasarlamak bütün boyutlarıyla tatmin olmuş hisseden bir yaşamdan geçiyor, mutlu hissediyoruz.

Ben, İlişkiler, Fiziksel hedefler, ve geleceğe bir şey bırakma isteğimiz hepsinin her birimiz için ayrı tatmin seviyeleri var.

Hayatımız içinde bulunduğumuz çevrenin içinde varolunca anlam kazanıyor. Dolaylı ya da dolaysız birbirinden etkilenen sistemler içinde yaşıyoruz. Herbirimizin resmi-ki bunu vision board ile ayakları yere basar hale getiriyoruz,  kendine özel ve o resimin tam olması için sana ihtiyaç var, başka hiç kimse bu resmin orijinal halini yaratmaz.,

Koçluk proseslerinde bunları aktive edip, sürdürülebilir, kendiliğinden kolayca ilerleyen tatmin olmuş bir hayat tasarlarken, benim kendime ait bir buluşum olarak gördüğüm “Vision Board ile çalışmayı   Koçluk prosesine dahil ettim” işte VR Gözlük aşamasındaki insan için bir ara çözüm Vision Board.

 

Kimler faydalanabilir?