top of page
Ara
  • Dr. Hakan TETİK

Dünyanın En İyi İşi – Tourism Queensland – Dr. Hakan Tetik


Tourism Queensland

Halkla İlişkiler merceğinden bakıldığında, son on yılın en çok öne çıkan kampanyası, Tourism Queensland’in aslında son derece küçük bir bütçeyle yürütülen “Dünyanın En İyi İşi” kampanyasıydı. Kampanya, dünyanın her yerinden insanları “Dünyanın En İyi İşi”ne – “Ada Bekçisi” olarak Büyük Bariyer Resifine altı ay boyunca göz kulak olma görevine – başvurmaya teşvik eden bir internet sitesi aracılığıyla resifin küresel bir turizm istikameti olarak reklamını yapmayı amaçlıyordu.

Pozisyon yüklü bir maaşı, birkaç milyon dolarlık bir villada ücretsiz konaklamayı ve resif ile adalara seyahat masraflarını içeriyordu. Başvuru süreçleri adayların çevrimiçi bir video yüklemesini öngörüyordu ve pozisyonun yükümlülükleri de toplumsal iletişim ile ilgiliydi; internette yayınlanacak video, blog yazıları ve fotoğraf günlükleri iş tanımının bir parçasıydı. Bu içerik, kampanyanın uzun soluklu olmasını sağlayacaktı. İş ilanı öncelikle The Metro gazetesine verildi, burada üçüncü sayfada yayınlandı ve daha sonra ilgi çığ gibi büyüdü. Bunların tümü nispeten küçük bir bütçeyle yapıldı, zira Tourism Queensland’in küresel çapta karşılayabileceği tek şey, sarı sayfalardaki iş ilanlarıydı (bu da fikrin esin kaynağı olmuştu). Metro ilanının ardından hikaye sosyal medya kullanılarak yaygınlaştırıldı ve bu da kampanyanın fitilini ateşledi. O gün İngiltere’de hava çok kötüydü, bu yüzden ilan İngiliz toplumunun ilgisini çekti.


Kampanyanın gerçek başarısı, popüler medyaya ulaşabilen az sayıda kampanyadan biri olmasıydı. Tourism Queensland hem ulusal basına hem de daha sonra kampanyanın kazananı ve küresel ilginin odağı oluvermiş Ben Southall ile röportaj yapan BBC Breakfast’a haber konusu olmayı başardı. Kampanya 1 milyon ABD dolarından ibaret bütçesiyle başladıktan sadece bir ay sonra küresel olarak tanınıyordu.


Kampanya hakkında


Tourism Australia, Avusturalya’yı uluslararası arenada tek bir ses ile tanıtmak için son zamanların en başarılı turizm kampanyalarından birini – Tourism Queensland’in 2009 tarihli “Dünyanın En İyi İşi” kampanyasını – aldı ve Devlet Turizm Kuruluşları’nın çoğununun katılımıyla büyüttü. Altı olağanüstü yerde altı olağanüstü pozisyon başvurulara açılacak ve birlikte ülkemizin ve Avusturalya turizminin dünyanın genç gezginlerine sunduğu en iyi deneyimleri gösterecek. Her bir pozisyona kabul edilen adaya altı ay için hizmetleri karşılığında konaklama ve diğer yaşam masraflarını içeren yüz bin dolara* kadar çıkabilecek bir maaş ödenecek. Kazananların yapacağı görev eyalet ya da bölgeye göre değişecek ancak yaptıkları işin yanı sıra basın mensuplarını ağırlamak, yerel turizm operatörleriyle birlikte çalışmak, bölgeleriyle ilgili istikamet içeriği hazırlamak ve bu içeriği sosyal medya kanalları ve bloglar aracılığıyla yazmak olacak.


Sonuçlar


İki gün içinde kampanya yalnızca ABD’de 1,100 kere basında yer aldı.

● 30 saat içerisinde internet sitesini (www.islandreefjob.com) 400 bin yeni kullanıcı ziyaret etti. Hedefleri, bir yıllık kampanya süresi boyunca 400 bin yeni kullanıcıya ulaşmaktı.

● İkinci gün bir milyon ‘tık’ aldılar

● Bu bir milyon tık, siteyi çökertti

● Site tekrar açıldığında on web sunucusuyla çalışıyordu, bu da mümkün olan maksimum sayıydı.

● 200’den fazla ülkeden 34,684 insan Ada Bekçisi pozisyonuna başvurdu.

● Sosyal ağ çılgınlığı sonucunda Facebook’tan internet sitesine 336,000 yönlendirilmiş ziyaret gerçekleşti.

● @Queensland kanalının Twitter’da 3,170’den fazla takipçisi oldu.

● Kampanya’nın Wiki adresine 338 kişi üye oldu (islandreefjob.ning.com)

● 18 Mart 2009 tarihinde 423 bin kişi (bunun 210 bini ABD’dendi) favori adaylarının ilk 50’ye girmesi için oy kullandı

● Aynı tarihte internet sitesinin 6.7 milyon ziyaretçisi olmuştu, bunun 1.7 milyonu ABD’dendi

● Elde ettikleri exposure’un değeri 11 milyon dolardan fazlaydı

● Yalnızca ABD ve Kanada basınında kampanyadan 627 milyon kere bahsedildi.


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page