top of page
Ara
  • Dr. Hakan TETİK

Fayda > Marka – Dr.Hakan Tetik


fayda

Çok daha farklı bir dünyada yaşamaya başladık ve tüketiciler faydalarını maksimize edecek ürünlere çok daha fazla önem vermeye başladılar. Bu çerçevede bazen markaların bunun arkasına kaldığını görebiliyoruz…


Örneklere bakacak olursak Koreli otomobil üreticilerinin zaman içerisinde aldığı yola bakabiliriz Huawei cep telefonunda çok kısa zamanda fayda maksimizasyonu sağlayarak pazar liderlerini nasıl zorladığını ve marka algısını bir anda değiştirmesine tanık olabiliyoruz.


Türkiye’den örnekler vermek çok önemli; mesela Türkiye’de Getir kendi başına fayda maksimizasyonu yarattı. Marka olarak bakacak olursak; satışa sunduğu ve pazarladığı Kuzeyden Su markası ile, çok kısa zaman içerisinde, bilinen Su markalarından çok daha ciddi ir bpazar payı aldığını görebiliriz. Çünkü 24 saat su servisi yapılıyor ve çoğu insan için bu çok önemli hale geldi, yani fayda maksimizasyonu söz konusu oldu !  Marka bağlılığımız fayda maksimizasyonu olunca kolayca eridi gitti…


Markaların gücü eskiden çoğunlukla algılanan kalitesinden geliyordu ancak kalite artık standart hale geldi ve ayrışan noktada kaliteden bahsetmek yeterli değil. Yaratıcılığı yüksek, insan hayatına dokunan, kullanması kolay ve fayda maksimizasyonu sağlayan yeni markaları çok kısa zaman içerisinde hayatımıza alma konusunda çok daha istekliyiz biz !


Başka bir örnek netflix olabilir televizyon seyretmek konusundaki alışkanlığımız son bir iki yıl içerisinde o kadar hızlı değişti çünkü fayda maksimizasyonu sağlandı – rahatsız olduğumuz TV izleme ihtiyaçlarını Netflix çok iyi anladı ve en kolay şekilde çözdü ! Biz bir anda ihtiyacımızı karşılayan maksimum fayda ile karşılaştık  –  sürekli reklamı olmayan, istediğimiz saatte istediğimiz şeyi seyretme  özgürlüğü veren ve aynı zamanda seçenekler içerisinde bize göre kişiselleştirilmiş öneriler getiren bir çözüm ile karşılaştık ve fayda maksimizasyonu gerçekleşti ! Böylece bir anda Netflix marka olarak hayatımızdaki doğal yerini almayı başardı öyle değil mi?


Yemeksepeti de buna çok güzel bir örnek olabilir çünkü bir sürü marka var aslında bizim yemeklerini yemekten hoşlandığımız ve bu markaları biz nereden alacağımızı çok iyi biliyoruz ama Yemeksepeti fayda maksimizasyonu sağlıyor ve biz alternatiflere çok kolay orada izin verebiliyoruz – yani daha önce hiç denemediğimiz markaları ve ürünleri kullanabiliyoruz.


Fayda > Marka(fayda büyüktür marka) demekle aslında ne demek istiyorum ? Fayda üzerine odaklanarak yani bazen ürünün içeriğinde bazen ürünün servisinde bazen ürünün ambalajında algılanabilir faydalar yaratarak daha hızlı pazar payı alınabilir ve markanın güçlenmesine ivme kazandırabilirsiniz. İşte bu imkanlar eskiden bu kadar kolay değildi, fayda maksimizasyonu sağlayarak ilerlemek için bu kadar kolay bir oyun alanı yoktu ! Şimdi fayda maksimizasyonu sağlayabilen yeni markalar çok kolay bir şekilde hayatımıza girebiliyor çünkü biz zaten bunları istiyoruz ve böylece pazarlarda yerlerini hızlıca almaya başlıyorlar ve kısa zamanda markalaşma sürecine girmeye başladılar bile.


Fark etmeliyiz ki bizim hayatımızı kolaylaştıran her şeye izin vermeye aslında çoktan hazırız ve hayatımızı zorlaştıran her şeyi ise hayatımızdan çıkarmak için yeni çözümlere açığız!

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page